Om oss



Unitedprofile grundades 2010 och har sedan dess förändrat och digitaliserat hela branschen i Norden. Med siktet att växa lokalt, globalt och i bredd, är vi ett snabbfotat IT-bolag i hjärtat av Dalarna.

Vi hanterar dagligen enorma mängder data och ordrar genom vår egenutvecklade plattform. I organisationen finns backend- och frontend-utvecklare tillsammans med IT-arkitekter, webbdesigners samt ekonomi, sälj och support.



Samuel Landin

Försäljningschef
samuel@unitedprofile.se
0241-488999

Magnus Lindblad

Försäljning / Grundare
mange@unitedprofile.se
0241-488991

Douglas Redlund

Säljsupport
douglas@unitedprofile.se
0241-488993

Samuel Giers

Säljsupport
samuel.giers@unitedprofile.se
0241-157575

Jesper Löfgren

Leverantörsansvarig
partner@unitedprofile.se


Theres Nordin

VD-koordinator / Support
support@unitedprofile.se


Johanna

Support
support@unitedprofile.se


Patricia Molenkamp

Ekonomichef
ekonomi@unitedprofile.se


Stina Arvidsson

Ekonomiassistent
ekonomi@unitedprofile.se


Stefan Bruset

Teknisk chef
system@unitedprofile.se


Rasmus Hedback

Utvecklare
system@unitedprofile.se


Emil Malm

Utvecklare
system@unitedprofile.se


Nicole Sandberg

Utvecklare
system@unitedprofile.se


Robin Björklund

IT-arkitekt
system@unitedprofile.se


David Eriksson

Drifttekniker
system@unitedprofile.se


Kajsa Norrby

Webbansvarig
webb@unitedprofile.se


Viktor Gröning

Webbutvecklare
webb@unitedprofile.se


Emma Hedlund

Webbutvecklare
webb@unitedprofile.se


Evelina Giers

Webbutvecklare
webb@unitedprofile.se


Emil Naula

Kommunikationsansvarig
emil.naula@unitedprofile.se


Johan Goot

VD
johan@unitedprofile.se


Alexander Giers

Utvecklare / Grundare
alex@unitedprofile.se


Magnus Giers

Grundare